Rozwód? SOS! Pojawia się zawieszenie procesu rozwodowego przez sąd

Rozwód? SOS! Pojawia się zawieszenie procesu rozwodowego przez sąd

Jak podaje RMF, projektowane przepisy są na razie na etapie uzgodnień międzyresortowych, a ministerstwo sprawiedliwości liczy na to, że zostaną przyjęte w połowie roku i wejdą w życie z początkiem 2023 roku.

Gdy sąd nabierze przekonania

Na czym polega zawieszenie sprawy o rozwód lub separację w sądzie? Jak tłumaczy adw. Mateusz Ziębaczewski z Kancelarii prawa rodzinnego, jeżeli sąd nabierze przekonania, że istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego, zawiesza postępowanie o separację lub rozwód.

– Zawieszenie takie może nastąpić tylko raz w toku postępowania. Zawieszenie postępowania w sprawie o rozwód może mieć miejsce wtedy, gdy materiał zebrany w sprawie nie przekonuje dostatecznie sądu o tym, aby występujące w pożyciu stron objawy rozkładu kwalifikowały go jako rozkład zupełny i trwały oraz wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że negatywne ustosunkowanie się do dalszego współżycia małżonków lub też jednego z nich, jeśli on tylko odmawia współżycia, może jeszcze ulec zmianie – wyjaśnia prawnik.

„Rozwiązanie się nie sprawdziło”

Propozycję wprowadzenia zawieszenie skrytykowała na antenie RMF FM adw. Patrycja Kasica. Jak mówi, to rozwiązanie kiedyś już było, ale się nie sprawdziło. – W czasie trwania postępowania o rozwód sąd może je zawiesić, jeśli stwierdzi, że istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. To się nie sprawdziło, nie widzę istotnego uzasadnienia powrotu tej konstrukcji. Samo to, że „istnieją widoki, jest kryterium bardzo ocennym, niedookreślonym i niemiarodajnym. Trudno określić, jakie kryteria sąd będzie brał pod uwagę – zauważa.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:


Utylitaryzm przyczyną rozwodów

Coraz mniej osób decyduje się na związek małżeński. Z kolei coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód. Jak przypomina Radio Maryja, w 2016 roku ponad 136 tys. par zawarło sakramentalny związek małżeński, podczas gdy w roku 2019 było to niecałe 122 tysiące. Natomiast co roku sądy orzekają o około 65 tys. rozwodach.

– Przyczyną z pewnością jest utylitaryzm, czyli podejście do życia jako czerpania z niego samych przyjemności, a nie obciążenia się pewnymi trudnościami, obowiązkami społecznymi czy rodzinnymi – wskazuje na Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Jak dodaje ks. prof. Paweł Bortkiewicz, członek Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, profesor nauk teologicznych specjalizujący się w zakresie teologii moralnej, kryzys, który obecnie obserwujemy, odbija się na demografii i ekonomii, i na tym jednak nie koniec.

– Kryzys rodziny rzutuje na sferę wychowania dzieci i młodzieży. Niezależnie od tego, ile dzieci i młodzieży będzie wzrastać w narodzie, warto zadbać o to, żeby był to wzrost w wartościach – mówi duchowny cytowany przez toruńską rozgłośnię.

sąd Polska__________
źródło: Polskie Forum Rodziców
zdjęcie: Pixabay

Mogą cię zainteresować

HTML Button Generator