Małżeństwo wysokiego ryzyka

Małżeństwo wysokiego ryzyka

Znamy określenia: sport wysokiego ryzyka, inwestycja wysokiego ryzyka. Czy możemy użyć określenia: małżeństwo wysokiego ryzyka? Jakie okoliczności „około małżeńskie", mogą szczególnie narażać związek na osłabienie? 

Większość zachowań, nawyków czy przekonań, które mogą osłabiać nasz związek zazwyczaj widzimy już przed ślubem. Jednak przeważnie je bagatelizujemy. 

Każdy związek to ryzyko 

Jak mówi Maja Mazur: - Z przymrużeniem oka, możemy uznać, że wejście w każde małżeństwo, w każdy związek może wiązać się z wysokim ryzykiem." Ryzykiem zranienia przez niedelikatność czy brak wyczucia współmałżonka, ryzykiem rozczarowania związkiem, mężem czy żoną a nawet samym sobą, brakiem zrozumienia. 

Maja Mazur zwraca uwagę, że możemy te ryzyka łagodzić chociażby przez zwykłą rozmowę o tym, co dla każdego z nas jest ważne. Wychowaliśmy się w różnych domach, często mamy więc różne wizje małżeństwa i rodziny, a być może również różne cele i wartości. 

O jakie różnice możemy się w małżeństwie poróżnić? 

Religia, polityka 

Jak podkreśla Maja Mazur:  - Małżeństwa osób wyznających różne religie mogą być szczęśliwe i trwałe”. Na pewno jednak obarczone są większym ryzykiem. Wynika to min. z faktu, że za konkretną religią, lub jej brakiem, stoją określone wartości, światopogląd. 

Podobnie sytuacja może wyglądać w przypadku wyraźnych różnic w poglądach politycznych. O ile sami małżonkowie mogą świetnie radzić sobie z tym, że mają różne poglądy, o tyle wyraziste różnice dotyczące religii lub preferencji politycznych rodziców jednej i drugiej strony będą wymagały rozwagi, delikatności i dojrzałości wszystkich stron podczas wszelkich uroczystości rodzinnych. 

Wychowanie w różnych kulturach 

Wychowanie w podobnych, dobrze funkcjonujących rodzinach pomaga małżonkom stworzyć dobry, mocny związek. Również relacja osób, które wyrastały w tej samej lub podobnej kulturze jest łatwiejszy niż związek osób wywodzących się z różnych kultur. 

Różnice kulturowe, które na początku ocenialiśmy jako atrakcyjne i wzbogacające naszą relację, z czasem mogą, choć nie muszą, okazać się siłą osłabiającą związek. 

Nieuporządkowana relacja z którymś z rodziców, z rodzeństwem 

Warto przyjrzeć się na ile każde z nas jest osobą samodzielną (również emocjonalnie), na ile umiemy sami podejmować decyzje. Przesadne przywiązanie do któregoś z rodziców może spowodować, że np. ona będzie omawiała wszelkie istotne dla jej małżeństwa i rodziny sprawy raczej ze swoją mamą niż ze swoim mężem, i również on w ważnych kwestiach poradzi się swojej mamy, u której codziennie po pracy będzie spędzał długie godziny. 

Wykonywanie zawodu, który mocno angażuje czasowo, emocjonalnie 

Maja Mazur zwraca uwagę na sytuacje, gdy po powrocie do z pracy ciałem jesteśmy wśród bliskich, ale nasze myśli nadal krążą wokół spraw zawodowych. Jako szczególnie stresujące i absorbujące emocjonalnie zawody moja rozmówczyni wymienia np. strażaka, policjanta, lekarza, adwokata. Ważne, by zwrócić uwagę czy nie tracimy równowagi pomiędzy tym co dzieje się w domu a tym co dzieje się w pracy, pomiędzy ilością czasu spędzanego w pracy a tym spędzanym ze współmałżonkiem oraz oddzielnie, spędzanym z dziećmi. 

Szkodliwe wzorce wyniesione z domu rodzinnego 

Te wzorce mogą dotyczyć bardzo rożnych obszarów: sposobu komunikacji małżonków, spędzania czasu, budowania lub niebudowania więzi małżeńskiej, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. 

Potrzebna jest otwarta, szczera rozmowa o tym co wynieśliśmy z naszych rodzinnych domów, które przykłady, nawyki, zwyczaje naszych rodziców będą budowały i wzmacniały naszą relację, a które – osłabiały. Taka czujność w obserwowaniu swojego związku jest potrzebna każdemu małżeństwu, przez cały czas jego trwania. 

Gdy ona ma wyższą pozycję zawodową niż on 

Dla wielu mężów sytuacja, gdy żona zarabia więcej, ma wyższe stanowisko w firmie, wyższy tytuł naukowy niż jej mąż – jest trudna. Absolutnie nie chodzi o to, że udane mogą być tylko związki, w których kobieta zarabia mniej, ma niższe stanowisko itp. Ważne jest natomiast, żeby żadna ze stron nie czuła się „gorsza", niedoceniana, niepotrzebna. Dlatego warto, żeby każde z małżonków umiało zauważyć i docenić to, co do wspólnego życia rodzinnego wnosi współmałżonek oraz żeby umiało jemu lub jej wyrazić wdzięczność, uznanie. 

Znam małżeństwo, w którym mąż przez kilkadziesiąt lat związku nie przyzwyczaił się do tego, że jego żona dobrze gotuje i codziennie zachwyca się przygotowanymi przez żonę posiłkami. Codziennie z równą świeżością i szczerym uznaniem. 

Są rodziny, w których żona (lub dzieci) dziękują ojcu za bezpieczne dowiezienie autem do domu po szczególnie długiej i męczącej trasie. 

Ktoś może powiedzieć, że to będzie brzmiało sztucznie. Jeśli umiesz zauważyć wszystko dobre, co współmałżonek wnosi do Waszego związku, do Waszej rodziny - Twoje podziękowanie czy słowa uznania nie zabrzmią sztucznie. 

Porozmawiajmy o naszych potrzebach 

Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, co może osłabiać nasz związek – możemy temu skutecznie przeciwdziałać. Maja Mazur przypomina o tym jak ważna jest otwarta, nieraniąca komunikacja w związku. To mogą być bardzo proste zdania: - Potrzebuję, żebyś był bardziej z rodziną; Potrzebuję teraz więcej czasu dla pracy. Jak myślisz, jak długo będziesz potrzebował takiej organizacji swojego czasu?

Nie przez przypadek w każdym z tych przykładowych zdań pojawiła się czyjaś potrzeba. Jak przekonuje Maja Mazur, bardzo ważne jest, żebyśmy umieli sobie nawzajem jasno, otwarcie i bez atakowania powiedzieć o tym, czego potrzebujemy. Czasami wystarczy po prostu ustalić: teraz nie potrzebuję nadzwyczajnych, ekstremalnych wyjazdów, potrzebuję zwyczajnie pobyć z Tobą, obejrzeć wspólnie serial, usiąść razem na kanapie, pogadać przy kolacji. Moja rozmówczyni podkreśla wagę rozmowy o tym, co możemy robić dla naszego związku, dla każdego z nas, żebyśmy nie chowali w sobie naszych oczekiwań, żeby nasze małżeństwo odpowiadało na nasze potrzeby. 

Aleksandra IRLA

Tekst powstał w oparciu o rozmowę z Panią Mają Mazur, mediatorką w Fundacji ,,Każdy Ważny".

Mogą cię zainteresować

Zadbana żona

Zadbana żona

Lip 19, 2022
Randki małżeńskie „pomagają nam cieszyć się sobą”. Gdzie słyszałem te bzdury? Nasze wyjazdy z żoną…
HTML Button Generator