Zdradziłam / zdradziłem. Co dalej z naszym małżeństwem?

Zdrada
pixabay.com

Tak, jak możliwe jest odbudowanie domu po kataklizmie, który zniszczył wszystko poza fundamentami, tak możliwe jest odbudowanie małżeństwa po zdradzie.

Elżbieta Bielnicka - Moc od 16 lat wspiera małżeństwa w kryzysie. Część z tych związków została dotknięta zdradą. 
Wśród osób zgłaszających się po pomoc są nie tylko te, które zostały zdradzone. Po ratunek i nadzieję, że związek można odbudować przychodzą również ci, którzy dopuścili się zdrady.
Niektórzy umniejszają wagę niewierności, przekonują, że ich zdrada była czymś bez znaczenia, że właściwie nic się nie wydarzyło. Te osoby potrzebują wytłumaczenia jak wielki sprawiły ból, jak bardzo zachwiały fundamentami związku.
Zgłaszają się też inni, przestraszeni tym, co zrobili - chcą naprawić swoje małżeństwo ale nie wiedzą jak.

Powiedz o uczuciach, nie opowiadaj o szczegółach zdrady

Elżbieta Bielnicka - Moc zachęca do zrobienia najpierw tego, co najprostsze, najbardziej oczywiste i najbardziej potrzebne. Mówi: ,,Idź, przeproś, pokaż, że żałujesz, że zasługujesz na to, żeby Ci znowu zaufać. Odbudowanie zaufania jest bardzo trudne, ale możliwe".  Taka rozmowa będzie trudna, bolesna. Ważne, żeby nie mówić o szczegółach niewierności, ale o swoich uczuciach - obecnych i tych poprzedzających zdradę. Te słowa często będą brzmiały: czułem się samotny, bo cały czas i uwagę poświęcałaś dziecku, czułam się samotna, gdy wieczory spędzałeś w pracy, nie dawałam sobie rady, było mi ciężko, miałam wiele spraw do przegadania, ale nie mogłam o nich rozmawiać z Tobą, bo byłeś nieobecny. 

Zbudujcie związek od nowa 

Zdrada jest bardzo poważnym kryzysem małżeńskim - chcąc sobie z nim poradzić warto poprosić o pomoc terapeutę par, mediatora, psychologa. Podczas terapii małżonkowie w kryzysie mówią często: chcemy, żeby było tak jak było - choćby on miał znowu przesiadywać wieczorami w pracy, choćby jej świat miał kręcić się wyłącznie wokół dziecka. Jak przekonuje Elżbieta Bielnicka - Moc, nie warto wracać do takich relacji jakie mieliście dotychczas - moment kryzysu to czas na zbudowanie związku od nowa, lepiej, bez powtarzania błędów, które doprowadziły do zdrady. Może to wymagać całkowitej przebudowy związku, stworzenia go od nowa.

Pary w kryzysie małżeńskim mówią mediatorowi: nie rozmawiamy ze sobą, kłócimy się, krzyczymy, jest nam źle ze sobą nawzajem. W odpowiedzi słyszą pytanie: co kiedyś, może dawno temu, lubiliście razem robić? Dla jednych to było wspólne oglądanie filmów, dla innych wycieczki rowerowe, dla jeszcze innych gotowanie nowych potraw. 

Nie naprawiajcie wszystkiego na raz 

Jak mówi Elzbieta Bielnicka - Moc: ,,Najczęstszym błędem osób, które chcą odbudować swój związek po zdradzie jest chęć, by naprawić wszystko od razu. Tymczasem odbudowywanie to proces. 

Moment kryzysu to jest też czas do popracowania nad samym sobą. Po to, by nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, nazywać je i panować nad nimi - to jest niesamowicie ważne: rozpoznawać, nie trzymać w sobie, wyrażać je i rozładowywać w sposób właściwy. Ci, którzy potrafią się wybić z kryzysu - budują piękne małżeństwa." 

Tekst powstał na podstawie rozmowy z Elżbietą Bielnicką - Moc, której w całości można posłuchać na kanale SOSrozwód w serwisie YouTube TUTAJ

Spisała: Aleksandra Irla 

Artykuły które mogą Ciebie zainteresować

Zadbana żona

Zadbana żona

Randki małżeńskie „pomagają nam cieszyć się sobą”. Gdzie słyszałem te bzdury? Nasze wyjazdy z żoną na randki to koszmar. Ten koszmar…
 małżeństwo

Etapy małżeństwa. Część 3.

Jak wszystko, co się rozwija, również małżeństwo ma swoje, względnie przewidywalne etapy. Jest wybuch namiętności, trzeźwiące…