Gdzie po pomoc? Br dr Piotr Zajączkowski w rozmowie o Weekendzie Małżeńskim 

Ona nie czuje się kochana? On ma już dosyć opryskliwej żony, która przytłacza go swoimi emocjami? W takiej sytuacji nie wystarczy randka małżeńska - potrzebny jest cały Weekend Małżeński! 


Cała rozmowa z br. dr. Piotrem Zajączkowskim OFMCap. do odsłuchania, w dwóch częściach, poniżej: 

Aleksandra Irla: - Bracie Piotrze, od 14 lat zajmuje się Brat wspieraniem małżeństw. Trudno zliczyć pary, które skorzystały z przygotowanej przez Brata oferty. Z jakimi problemami najczęściej zwracają się do Brata? 

Br dr Piotr Zajączkowski OFMCap.: - To są problemy, które małżonkowie czują naskórkowo: strasznie się kłócimy, mamy ogromne konflikty. To jest na wierzchu, a pod spodem, głębiej, często chodzi o inne sprawy. Konflikt, to że się nie rozumiemy, to często czubek góry lodowej. Przychodzą właśnie głównie z tym: że są konflikty. 

Potem jest kwestia potrzeb, innych ważnych dla kobiety i innych ważnych dla mężczyzny. Gdy w naszym związku chcemy zrobić coś z niezaspokojonymi potrzebami, najczęściej idziemy w kierunku oczekiwań i roszczeń: że Ty masz mi dać szczęście. A ponieważ mi tego nie dajesz, to jest źle i co raz gorzej. Czyli np. przychodzi żona, która mówi, że nie czuje się kochana. Ona rozumie miłość tak a tak - gdyby mąż ją kochał to by tak robił. Gdy przychodzi do mnie mąż, najczęściej mówi, że jest mu źle, bo żona się go czepia, robi mu jakieś zarzuty, krzyczy na niego, jest niemiła, nieuśmiechnięta, opryskliwa, chłodna, nie ma seksu, w ogóle już się nie kochają. Żona ma dużo emocji i go tymi emocjami zalewa, a on chcę mieć święty spokój, potrzebuje się skupić, nie może funkcjonować, bo ciągle nerwy, ciągle emocje - ma tego dość. 

A.I.: - I w takim stanie trafiają np. na Weekend Małżeński. Czy mógłby Brat powiedzieć trochę więcej o tych spotkaniach. Ich tematyka jest bardzo szeroka. 

Br dr Piotr Zajączkowski OFMCap.: - Weekend Małżeński zaczynamy w piątek kolacją o godzinie 19.00, a kończymy w niedzielę ok. godz. 15.00. W trakcie takiego weekendu skupiamy się na jakimś jednym temacie, jednym wątku. Każdy weekend ma swój temat, jest ich do wyboru ponad 20. Pojawiają się w ofercie sukcesywnie. Przykładowe tematy to: komunikacja, chcę Cię zrozumieć przez dialog, seria: spotkać się w dialogu, mistyka seksu. Jest też temat: kłótnie, które nas zbliżają - bo tak naprawdę dobrze przeprowadzona kłótnia, konflikt - zbliża nas do siebie. 

Tak więc, każdy weekend ma swój konkretny temat, na którym się skupiamy. Ważne, żeby małżonkowie sami ocenili, który temat jest dla nich odpowiedni. To nie jest łatwe, ponieważ oni też nie wiedzą, czego potrzebują, co im dolega. 

Weekend Małżeński na pewno jest czasem, kiedy małżonkowie są bliżej siebie, kiedy mogą spokojnie pobyć ze sobą bez obowiązków domowych, zawodowych, telewizora, Internetu. To, że w ogóle pobędą ze sobą, dadzą sobie nawzajem trochę czasu, już samo to jest ważne. Mogą się czegoś dowiedzieć, zrozumieć, zobaczyć, poczuć, nauczyć się - bo to są warsztaty. Temat niekoniecznie musi być dla nich najważniejszy.   

A.I.: - Te warsztaty odbywają się w specjalnych warunkach. 

Br dr Piotr Zajączkowski OFMCap.: - Jest jak w kawiarni czy w restauracji. Jesteśmy wszyscy razem na jednej sali. Każda para ma swój osobny stolik, który jest pięknie przystrojony - różnie, w zależności od pory roku. Przy stoliku siedzi się tylko ze współmałżonkiem - to jest ich przestrzeń, miejsce ich obecności, ich bycia razem. Tam rozmawiają, słuchają, czasami ktoś pocałuje swoją żonę lub męża. 

I pracujemy - na formularzach, na testach. Rozwiązuje się jakieś zadania, coś trzeba napisać. Następnie wymieniamy się kartkami, patrzymy co napisał współmałżonek, chcemy to zrozumieć, potem o tym rozmawiamy. W tle leci muzyka, taka ładna, jazzowa. Jest miło, przyjemnie i komfortowo, bo nikt nas nie słyszy i my nie słyszymy innych. 

Każda para ma na stoliku swój imbryk z podgrzewaczem, są ręcznie malowane filiżanki zrobione specjalnie dla Weekendów Małżeńskich - dla każdej pary zupełnie inny, indywidualny zestaw.  Oczywiście, są też kwiaty. Obok tej sali warsztatowej jest miejsce, gdzie są ciastka, owoce, wiele rodzajów herbat. Chodzi o to, żeby było miło. Wszystko to w cenie Weekendu, a daje takie poczucie ,,domowości”, poczucie, że mogę się czuć swobodnie. 

W domu rekolekcyjnym w Zakroczymiu, tutaj, gdzie organizuję Weekend Małżeński, jest oczywiście też kaplica, na samej górze, też bardzo ładna. Tam się spotykamy na Mszy Świętej w niedzielę. W sobotę jest adoracja z modlitwą o uzdrowienie relacji małżeńskiej. Ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że Weekend Małżeński nie jest nastawiony na rozwój duchowości, relacji z Bogiem. To się dzieje jakby przy okazji. Tu nastawiamy się głównie na pogłębianie i rozwój więzi małżeńskiej. 

A.I.: - Proszę powiedzieć w jaki sposób można się zapisać, jak można skorzystać z oferty, którą Brat przygotował dla małżeństw? 

Br dr Piotr Zajączkowski OFMCap.: - Wystarczy wejść na stronę weekendmałżeński.pl, zakładka: terminy. Tam wszystko jest na bieżąco aktualizowane - zarówno Weekendy Małżeńskie, jak też kursy SMS-owe. Za pomocą zakładki: konsultacje online, można się ze mną skontaktować. Jest też nasz fanpage na Facebooku. Tam znajdują się przede wszystkim informacje o kursach SMS-owych i live'y. Live'y odbywają się na Facebook 'u co środę o 21.00, potem pozostają na funpage'u, ale po kilku dniach umieszczamy je również na naszym kanale na YouTube. Jest on ogólnodostępny - można zajrzeć, posłuchać, zobaczyć. 
 
* Br dr Piotr Zajączkowski OFMCap. – kapucyn, doradca psychologiczny (counsellor). Pomysłodawca fundacji „Kurs na miłość". Moderator i pomysłodawca stacjonarnych Weekendów Małżeńskich oraz kursów online i webinarów dla par. 

Mogą cię zainteresować

Portal Sos Rozwód

Rozwód dla dobra dziecka

Gru 31, 2022
Co pewien czas, w przestrzeni publicznej, pojawiają się oświadczenia różnych znanych osób, których…
HTML Button Generator