Stowarzyszenie Mediatorów Pojednawczych 

"Upowszechniamy mediacje pojednawcze, aby chronić małżeństwo i rodzinę, oraz przeciwdziałać fali rozwodów." 
Takimi słowami Stowarzyszenie Mediatorów Pojednawczych wita odwiedzających stronę: mediatorzy.org.pl
 

Czy każdy mediator to mediator pojednawczy?

Anna Hofmann - Delbor, Prezes Stowarzyszenia Mediatorów Pojednawczych, dostrzega różnicę w różnych celach prowadzenia mediacji lub mediacji pojednawczych. 
W mediacji strony najpierw zgłaszają się po pomoc w związku z jakimiś sprzecznymi interesami, po to, by na końcu tej drogi - rozstać się. 
Dzieje się tak m.in. w przypadku par, które zgłaszają się do mediatora w nadziei na wsparcie w przeprowadzeniu t.zw. kulturalnego rozwodu. 
W ocenie Prezes Anny Hofmann - Delbor - pokojowe rozstanie małżonków nie jest możliwe z uwagi na łączące ich więzi oraz relacje, które nie skończą się w momencie ewentualnego rozwodu, ale będą kontynuowane chociażby w związku ze wspólnym wychowywaniem dzieci oraz tłumionym żalem, poczucie zranienia i krzywdy, które po jakimś czasie się ujawnią. 
 
Celem mediacji pojednawczych nie jest doprowadzenie do spokojnego rozstania, ale wyjaśnienie wielu spraw, rozwiązanie konfliktów a przede wszystkim - zachowanie więzi, zachowanie relacji opartej na miłości. 
Mediatorzy pojednawczy często są świadkami sytuacji, gdy osoba, która przyszła na mediacje z jakimś celem, w trakcie spotkań zmienia ten cel, ponieważ zauważa, jak wielką wartością jest to, co łączy ją ze współmałżonkiem - zauważa, że to jest wartość, którą warto chronić. 

Kryzys to szansa 

Jak wielu innych psychologów, terapeutów i mediatorów również Prezes Anna Hofmann - Delbor uważa, że na kryzys małżeński warto spojrzeć jako na szansę, informację, o tym, że coś nie działa prawidłowo. Przekonuje, że przez analizę, poprawę, zmianę - możemy wejść na wyższy poziom naszej relacji. 
Osoby, które chcą uratować swój związek muszą być przygotowane na zmianę, na zmierzenie się z trudnymi kwestiami, na uznanie jakiś nieprawidłowych wzorców funkcjonowania, które dotychczas były stosowane w tej relacji i nie sprawdziły się. 
Mediacje to proces, który pozwala zobaczyć siebie w innym świetle, wyjść z jakiegoś zakłamania, z iluzji, w której żyjemy.

Zaniedbanie to najczęstsza przyczyna kryzysu relacji

Wśród problemów, z którymi mierzą się współcześnie małżeństwa na pierwszy plan wysuwa się zaniedbanie. To jest główny czynnik, który wywołuje i pogłębia kryzys. Prezes Anna Hofmann - Delbor mówi: "Zbyt mało czasu i chęci poświęcamy budowaniu i pogłębianiu relacji. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że relacji nie mamy - relację budujemy. Dzień po dniu, przez całe życie." Pozostałe problemy to m.in.: uzależnienie od mediów społecznościowych, pornografia oraz duże społeczne przyzwolenie na zdradę. 

Kiedy zwrócić się po pomoc? 

Gdy mamy poczucie, że coś nie funkcjonuje, że nie rozumiemy siebie nawzajem, gdy w związku pojawia się izolacja, zmęczenie, nuda - dobrze jest z mediatorem zastanowić się nad tym, co się stało. 
Po pomoc do Stowarzyszenia zgłaszają się pary, ale też dorosłe dzieci z rodzicami - mediacje pomagają im w naprawieniu zepsutych, zerwanych więzi rodzinnych, międzypokoleniowych. 
 
"Nikogo nie zostawiamy bez odzewu. Wiemy jak ważne jest udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi, informacji osobie, która jest w kryzysie, która ma problem, której w pewnym momencie świat się kończy. Zależy nam na tym, żeby nikt nie był pozostawiony bez jakiejkolwiek pomocy" - zapewnia Anna Hofmann - Delbor. 
 

Stowarzyszenie Mediatorów Pojednawczych

Adres: Warszawa, ul. Łazienkowska 
Telefon do koordynatora spotkań: +48 883 555 488 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Obecnie bezpłatna pomoc dostępna jest raz w tygodniu w Warszawie. 
Mediatorzy należący do Stowarzyszenia Mediatorów Pojednawczych pracują również w innych miejscach, niektórzy mają własną działalność. Można kontaktować się z nimi korzystając z informacji umieszczonych na stronie Stowarzyszenia.   
Początek działalności: lipiec 2022 roku. 

Pomoc realizowana jest w oparciu o program: „Mediacje Pojednawcze w Małżeństwie i Rodzinie” autorstwa Bożeny Pustoły 

 

Mogą cię zainteresować

HTML Button Generator