Jak rozmawiać w związku? Dr Tomasz Antoszek, Uniwersytet SWPS

Dr Tomasz Antoszek

Jak rozmawiać w związku? Jaka rozmowa wzmacnia małżeństwo a jaka osłabia? Co powoduje, że pary rezygnują z rozwodu? Jak ważna w rozmowie jest szczerość?

Naszym rozmówcą jest dr Tomasz Antoszek - prawnik, psycholog, mediator cywilny i gospodarczy, kierownik Katedry Prawa Prywatnego Wydziału Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS, trener w zakresie rozwiązywania konfliktów, mediacji, negocjacji i prawa prywatnego, twórca i partner zarządzający DOMU MEDIACYJNEGO. 

Kluczem jest to, żeby każda ze stron miała poczucie, że może się wypowiedzieć, że ma prawo do własnego zdania w jakimś temacie, bez lęku, że gdy coś powie to druga strona krzywo spojrzy - dr Tomasz Antoszek. 

W pierwszej części spotkania na temat "Jak rozmawiać w związku?" usłyszysz m.in o tym, jakie mechanizmy, niszczące małżeństwo, uruchamiamy przez niewłaściwy sposób rozmowy, oraz jak błahe przerywanie wypowiedzi partnera może doprowadzić do poważnego kryzysu. 

Podstawową kwestią, o którą na co dzień za mało dbamy, w rozmowach z każdą osobą: z przyjaciółmi, z partnerami biznesowymi ale również w związku, jest to, że oceniamy siebie nawzajem. Nawet sobie czasami nie zdając sprawy z tego w jaki sposób wypowiadamy niektóre zdania. Czujemy się oceniani i oceniamy innych. Umiejętność komunikacji, która nie jest oceniająca, w której jestem w stanie powiedzieć o tym na czym mi zależy - nie oceniając drugiej osoby, szczególnie osoby, którą kocham, która jest mi bliska - to jest niezwykle trudna umiejętność.
(fragment nagrania) 

To jest po prostu niesamowite, gdy my zredefiniujemy sobie w głowie jak myślimy o związku, jak myślimy o drugiej osobie, jak myślimy o komunikacji - to naprawdę świat się wokół zaczyna zmieniać - dr Tomasz Antoszek. 

W drugiej części spotkania na temat "Jak rozmawiać w związku?" usłyszysz m.in o tym, jakie są typowe bariery komunikacyjne, które ludzie sami sobie tworzą, ale też o nieumiejętnym ratowaniu księżniczki, doradzaniu i moralizowaniu.  

  

Komunikując się realizujemy bardzo wiele różnych celów. Czasem realizujemy taki cel, że wołamy o pomoc i mówimy: "Proszę, doradź mi, daj mi instrukcję jak to zrobić". Ale czasem, wołamy po prostu o to, żeby ktoś nas usłyszał. Żeby ktoś z nami był w tym momencie i, tak obrazowo, na chwilę wziął nas na ręce i przytrzymał w tym trudnym momencie. Po prostu nas usłyszał, był z nami, nawet w ciszy. 
(fragment nagrania) 

Część z problemów, które się nawarstwiły często wynika tylko i wyłącznie z tego jak ludzie się komunikują. Nie z tego jakie są ich intencje, nie z tego, że on czy ona byli tacy źli tylko z tego, że nieumiejętnie ze sobą rozmawiali i to spowodowało, że się od siebie oddalili - dr Tomasz Antoszek. 

W trzeciej części spotkania na temat "Jak rozmawiać w związku?" usłyszysz m.in o szczerości, wyrwie komunikacyjnej, samotności, przestrzeni, żeby zaufać oraz o otwartej polityce telefonów. 

 

 Te wszystkie mechanizmy, które sobie częściowo tutaj opisaliśmy - one są charakterystyczne dla wszystkich ludzi. I to jest myślę taka optymistyczna wiadomość, że to dotyka każdego - naprawdę każdego. Często, gdy ludzie zobaczą, że to jest pewien typowy mechanizm konfliktu, który po prostu eskalował, gdy kolejnych konfliktów nie rozwiązywali, że to jest coś typowego. A skoro to jest coś typowego, to są na to sposoby - są gotowe narzędzia, żeby to rozwiązać. To zdejmuje często z ludzi takie odium myślenia, że to my jesteśmy tacy niepasujący do siebie, że to my jesteśmy tacy beznadziejni, że to ten drugi jest taki beznadziejny. Zaczynają rozumieć, że to jest po prostu jeden z problemów do rozwiązania. Możemy mieć problem finansowy w małżeństwie - jakoś go rozwiążemy. Możemy mieć problem komunikacyjny - jakoś go rozwiążemy. Możemy mieć problem z konfliktem i też jesteśmy w stanie jakoś go rozwiązać.   
(fragment nagrania) 

Mogą cię zainteresować

HTML Button Generator