Zwiastuny rozwodu: pogarda

Zwiastuny rozwodu: pogarda

Niektóre negatywne postawy w małżeństwie mogą być dla związku wręcz zabójcze. John M. Gottman, autor książki "Siedem zasad udanego małżeństwa" wyszczególnia cztery takie zwiastuny rozwodu: krytykę, pogardę, postawę obronną oraz mur obojętności. 
Razem z Elżbietą Bielnicką - Moc, mediatorką ze Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar, przyglądamy się drugiemu z nich: pogardzie.  


Sarkazm i cynizm to formy wyrażania pogardy, tak samo jak wyzwiska, wywracanie oczami, drwiny, wyśmiewanie się z kogoś i złośliwe żarty. Jakąkolwiek formę przybierze ten najgorszy z czterech zwiastunów (rozwodu), działa on na związek niczym trucizna, ponieważ wyraża pogardę jednej osoby wobec drugiej. Nie da się rozwiązać konfliktu, jeżeli jedno z małżonków jest ciągle przekonywane o tym, że budzi odrazę u swojego partnera. Dlatego pogarda nieuchronnie wzmaga konflikt, zamiast prowadzić do pojednania.
 "Siedem zasad udanego małżeństwa", John M. Gottman

Pogarda w związku

Pytanie: czy gardzisz swoim mężem lub swoją żoną - brzmi uderzająco. Większość z nas bez wahania odpowie: oczywiście, że nie. Elżbieta Bielnicka - Moc wymienia różne, czasami nieoczywiste, oblicza pogardy w związku: drwiny, sarkazm, cynizm, wyśmiewanie, złośliwe żarty, wyzwiska, umniejszanie, poniżanie, napastliwość, agresja słowna lub fizyczna, mowa ciała okazująca wyższość lub niechęć a nawet - przewracanie oczami. Wielu z nas nieświadomie okazuje współmałżonkowi swoją wyższość.

Jak pomóc mężowi lub żonie, którym, niekoniecznie świadomie, okazywaliśmy pogardę?

Najprostszym i najnaturalniejszym sposobem będzie świadome zauważanie i komplementowanie wszystkiego, za co można współmałżonkowi okazać uznanie, podziw. Może to będzie smaczny obiad, może bezpieczne dowiezienie rodziny na wakacje, sposób, w jaki tata spędza czas z dziećmi, troska, z jaką mama dba o zdrowie najbliższych, to jak mąż od lat dba o rodzinę.

Jak reagować, gdy mąż czy żona okazuje nam pogardę?

Zupełnie na początku konieczne jest zauważenie tych faktów w naszym życiu, które świadczą o naszej wartości, umiejętnościach, sukcesach - zarówno zawodowych jak i tych na polu rodzinnym i przyjacielskim. Dopiero tak wzmocnieni możemy przeciwstawić się pogardliwym zachowaniom męża lub żony. Elżbieta Bielnicka - Moc zwraca uwagę, by nie reagować na pogardę współmałżonka ani ucieczką ani odpłacaniem takim samym zachowaniem. Zamiast tego zachęca by zakomunikować mężowi czy żonie co się czuje i oddalić się. Komunikat może brzmieć: Ranisz mnie - Twoje słowa, Twoje gesty wobec mnie, Twoje spojrzenie - ranią. Wychodzę. Zachowując szacunek dla siebie należy własnym przykładem pokazać mężowi czy żonie, w jaki sposób należy komunikować się w małżeństwie. Elżbieta Bielnicka - Moc przypomina, że ludzie traktują nas w taki sposób, na jaki im pozwolimy. Więcej przykładów małżeńskiej pogardy, oraz sposobów radzenia sobie z nią znajdziesz w rozmowie portalu SOSrozwod.pl z Elżbietą Bielnicką - Moc, którą w całości wysłuchasz TUTAJ>>

Mogą cię zainteresować

Syndrom pustego gniazda

Syndrom pustego gniazda

Gru 09, 2022
Czy syndrom pustego gniazda może dotknąć każdego rodzica? Trudno w to uwierzyć, gdy wychowujemy…

Zagrożenia dla związku

Wrz 19, 2023
Praca, budowa wspólnego domu, smartfon, ukochany serial, relacje z teściami, praktyki religijne - o…
HTML Button Generator